środa, 7 grudnia 2016

Projekt Erasmus- sztuka patrzenia

7 grudnia uczniowie uczestniczący w projekcie Erasmus+ już po raz czwarty spotkali się z dr. Dariuszem Głowackim, artystą plastykiem. Tym razem wykład bogato ilustrowany zdjęciami poświęcony był sztuce w naturze i sztuce ziemi , i stanowił przejście między tematyką związaną z fotografią a land artem, któremu poświęcone są kolejne tygodnie naszej pracy w projekcie. Na zajęciach podsumowaliśmy też zadanie dla uczniów  „Od cegły do architektury”, które miało ich nauczyć kreatywności i uważnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Jednocześnie pozwalało  zanurzyć się w przeszłości Lubonia i bliżej przyjrzeć teraźniejszości miasta. Robiąc zdjęcia uczniowie wykorzystywali wiedzę zdobytą na poprzednich zajęciach dotyczącą fotografii i kompozycji obrazu. Z całości ich pracy wyłania się niebanalny obraz naszego miasta, a fotografie wykonane przez młodzież znajdą się w planowanej publikacji. Tymczasem wszystkie zdjęcia można obejrzeć w roboczym folderze: https://drive.google.com/drive/folders/0B20KpblNhSI_X0phRHR5eUpPZE0









poniedziałek, 21 listopada 2016

Spotkanie z artystą

Uczestnicy projektu Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” w dniu 21 listopada spotkali się z artystą dr. Włodzimierzem Trawińskim, który przedstawił krótko swoją twórczość : obrazy, rysunki, grafiki, scenografię, tkaniny i obiekty artystyczne oraz przeprowadził wykład -wstęp do kolejnej dziedziny, jaką będziemy zajmować się w naszym projekcie , tj. land art. Uczniowie dowiedzieli się, jak można definiować sztukę ziemi i obejrzeli zdjęcia prac różnych artystów zrealizowanych w różnych częściach świata. Na koniec gość opowiedział  o swojej pracowni - galerii autorskiej, którą zbudował na wsi koło Pobiedzisk i którą odwiedzimy niebawem, aby zrealizować warsztaty  z land artu i „na żywo” obejrzeć prace artysty.








środa, 9 listopada 2016

Spotkanie z fotografią reportażową


9 listopada uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” oraz  nauczycielki Magdalena Madajczyk-Głowacka i Paulina Hącia wybrali się na wystawę fotografii zatytułowaną „Prowincja- świeże spojrzenie” do poznańskiej galerii fotografii Pix.house. 

Na wystawie pokazano 70 prac młodych twórców - studentów kierunku fotodziennikarstwa i fotografii dokumentalnej z Hochschule Hannover, którzy w 2015 roku przez tydzień swego pobytu w Wielkopolsce „podglądali” i zapisywali w postaci fotograficznego obrazu codzienne życie mieszkańców. W obiektywie aparatu udało im się zatrzymać ulotne chwile i udokumentować życie na polskiej prowincji, takie, jakie dla wielu z nas jest być może codziennością, zatem nie zwracamy na nie uwagi. Widziane natomiast oczami młodych fotografów z zagranicy nabiera innego wymiaru, jest owym „świeżym spojrzeniem”.

Po wystawie oprowadzała nas pani Monika Piotrowska, prezes fundacji Instytut Fotografii proFOTOGRAFIA . Opowiedziała o historii galerii Pix.house, o projekcie zrealizowanym przez sześcioro studentów, których fotografie mieliśmy przyjemność obejrzeć, o samych pracach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali objaśnień pani kurator wystawy i oglądali zgromadzone prace, dzielili się swoimi wrażeniami.

Bardzo dziękujemy galerii Pix.house za umożliwienie nam obejrzenia wystawy oraz pani Monice Piotrowskiej za oprowadzenie po niej i udzielenie wyczerpujących wyjaśnień. Dla uczniów oglądających wystawę było to nie tylko świeże spojrzenie na naszą prowincję, ale i nowe spojrzenie na fotografię.

Więcej zdjęć ze spotkania tutaj







środa, 2 listopada 2016

„W moim świecie”- prace fotograficzne uczestników projektu Erasmus+


2 listopada uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” spotkali się po raz trzeci z fotografią. Tym razem prowadzący, dr Dariusz Głowacki, dokonał wraz z młodzieżą podsumowania efektów dotychczasowych działań uczniów, którzy mieli za zadanie zrobienie zdjęcia zgodnie z omówionymi wcześniej zasadami komponowania obrazu. Temat prac brzmiał „In my world”. Uczniowie wykazali się pomysłowością w doborze środków wyrazu w celu przekazania widzom tego, co dla nich ważne, co charakteryzuje ich świat, pamiętali przy tym o zasadach kompozycji. W efekcie otrzymaliśmy ciekawy zbiór prac fotograficznych, który można obejrzeć pod adresem: http://www.slideshare.net/magdalenamg/in-my-world.

Kolejne zdanie to przedstawienie Lubonia...z perspektywy cegły! O efektach będziemy informować za dwa tygodnie, tyle bowiem czasu wyznaczono na wykonanie ćwiczenia.


sobota, 29 października 2016

Międzynarodowe spotkanie koordynatorów projektu Erasmus+

W dniach 24-27 października gościliśmy w Gimnazjum nr 2 koordynatorów realizowanego w latach 2016-18 projektu Erasmus+  „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes”: p.Johannę Bettex z francuskiej wyspy Reunion, p.Idil Satir z Turcji i p.Razvana Batagui z Rumunii. Celem wizyty było między innymi ustalenie kalendarza wizyt partnerskich, w tym wymiany młodzieży, rozwiązań budżetowych, uściślenie podziału zadań ,kalendarza prac  i tematów realizowanych z uczniami, wypracowania końcowych produktów projektu i sposobów jego promowania w lokalnym środowisku. Nauczyciele zapoznali się z systemem edukacji w każdym z krajów partnerskich (prezentację dotyczącą polskiej szkoły przedstawiła p. Katarzyna Walczak), uczestniczyli w lekcji języka angielskiego w kl. 2g prowadzonej przez p. Joannę Chęcińską i lekcji muzyki , którą prowadziła p. Dorota Mucha w klasie 1g. Koordynatorzy projektu spotkali się z jego uczestnikami, uczniowie mieli możliwość porozmawiania z naszymi gośćmi i zadania im pytań. Każdy z partnerów zdał krótką relację z podjętych do tej pory działań w ramach projektu, wymieniono się doświadczeniami i pomysłami. Nie zabrakło też wizyt  w celu poznania dziedzictwa  kulturowego i historycznego naszego miasta i regionu. Goście zwiedzili Luboń, zabytki Poznania, pałac w Rogalinie, galerię malarstwa, ekspozycję fotografii w poznańskim CK Zamek oraz  wystawę „Pogromcy Enigmy” upamiętniającą polskich kryptologów. Spróbowali regionalnej kuchni, w tym ciast upieczonych przez nauczycielki naszej szkoły: panie Ewę Frąckowiak, Hannę Krężelewską, Małgorzatę Zgołę i Anetę Łukomską. Obcokrajowcom gościnę w swoich domach zapewniły nauczycielki - panie Anna Trąbała, Agnieszka Predko i Magdalena Madajczyk-Głowacka.  Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na marzec 2017 r., wtedy do Lubonia przyjadą uczniowie i nauczyciele z Francji, Turcji i Rumunii, którzy zagoszczą w naszych domach. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu wizyty partnerskiej koordynatorów i służyli pomocą, zapraszam już teraz do współpracy przy organizacji następnego spotkania w naszej szkole. Zachęcam też do regularnego odwiedzania bloga projektu http://artlocalerasmus.blogspot.co.ke
Magdalena Madajczyk-Głowacka
koordynator projektu



zdj. A. Sajnaj, A Trąbała, A. Predko, M.Madajczyk-Głowacka











środa, 12 października 2016

Drugie spotkanie z fotografią

Dzisiaj podczas kolejnego spotkania uczestników projektu Erasmus+ "Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes" z dr. Dariuszem Głowackim omawiane były zagadnienia z dziedziny fotografii. Prowadzący zaprezentował uczniom różne rodzaje zdjęć: fotografię pejzażu, portretową, ślubną, reportażową, sportową, mody,makrofotografię. Uczniowie analizowali przykłady, znajdowali charakterystyczne cechy obrazów należących do poszczególnych kategorii, zastanawiali się nad środkami wyrazu.Wiedza zdobyta przez uczniów  podczas dotychczasowych spotkań przydatna będzie w realizacji zadania , którym jest wykonanie zdjęcia. Temat: "W moim świecie". Czas wykonania - dwa tygodnie.







środa, 5 października 2016

Poznajemy tajniki fotografii

5. 10. 2016 odbyło się pierwsze z zaplanowanych spotkań z zaproszonymi profesjonalistami w ramach realizowanego przez nas projektu Erasmus + Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes, a dotyczyło ono fotografii. Spotkanie prowadził artysta plastyk dr Dariusz Głowacki, który przybliżył uczestnikom ważne elementy w obrazie  – kompozycję, kolor, rytm. Analizie zostały poddane liczne przykłady zdjęć, które były podstawą do rozmów. Uczniowie chętnie brali udział w dyskusji, zdobyli wiele wiadomości teoretycznych, które będą podstawą do zadania praktycznego, które zostanie przybliżone na kolejnym spotkaniu za tydzień.
O prowadzącym: Dariusz Głowacki zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzeniem obiektów w przestrzeni, pisze i publikuje teksty o kulturze i sztuce, redaguje książki, katalogi, czasopisma, projektuje layouty wydawnictw periodycznych, serii książkowych. Organizuje wystawy. Prowadzi wykłady o sztuce, fotografii i kulturze.
Desperacko i naiwnie wierzy w sztukę. (http://dariusz-glowacki.siteor.pl)







wtorek, 4 października 2016